Notki

Przedstawicieli jakich zawodów jest największy niedobór na pracowniczym rynku.

<!–more–>W ostatnich latach firmy zaczynają mieć naprawdę duże problemy z zatrudnieniem dobrych ludzi na rozmaite stanowiska, obecnie jest to blisko 45 procent firm z różnych branż. Jak można dostrzec, tego typu sytuacja będzie miała miejsce w wielu państwach, a nasz kraj plasuje się sporo powyżej średniej w ogólnym zestawieniu. Jest to skutkiem paru powodów i z całą pewnością z takiej sytuacji są mocno zadowoleni sami pracownicy.
Problemy z kompletowanie załogi mają obecnie przedsiębiorstwa działające w różnych branżach, sytuacja będzie dotyczyła zarówno doświadczonych pracowników fizycznych i kierowców, ale także specjalistów oraz inżynierów. Aktualnie można już wręcz powiedzieć o globalnym kryzysie, ponieważ skala zjawiska zaczęła osiągać mocno niepokojące rozmiary, w przeciągu ostatnich sześciu lat pogłębiając się znacząco.
Wbrew powtarzanym opiniom, jakie stawiają pośród mocno poszukiwanych profesji specjalistów od informatyki, to statystyki nieco inaczej wyglądają. Wprawdzie znalezienie dobrego specjalisty do działu IT w dalszym ciągu jest trudne, to jednak wśród badanych zawodów plasują się oni dopiero na ósmym miejscu. A najtrudniej już od paru lat jest znaleźć wykwalifikowanych pracowników fizycznych.
Grupa ta jest jednak bardzo duża i obejmuje wiele zawodów. W pierwszej kolejności poszukiwani są monterzy, mechanicy i elektrycy, sporym wzięciem cieszą się także spawacze, stolarze i osoby mające uprawnienia na wózki widłowe. We wszystkich tych branżach bardzo trudno jest z wyszukaniem kompetentnej, zmotywowanej osoby do pracy.
Następną dość mocno poszukiwaną i trudną do znalezienia grupą pracowników są kierowcy, głównie autobusów i ciężarówek, a następnie inżynierowie oraz operatorzy maszyn. Miejsca kolejne przypadają branży gastronomicznej i usługowej – najróżniejsze restauracje oraz hotele również łatwo mieć nie będą jeżeli planują rozszerzyć zatrudnienie o porządne osoby na rozmaite stanowiska.
Mając na uwadze sytuację niejednokrotnie można zauważyć w dużej ilości branż coraz większą walkę o dobrych pracowników. Przedsiębiorstwa które chcą zatrudnić nowych proponują naprawdę atrakcyjne warunki, więc dotychczasowi pracodawcy również muszą podjąć odpowiednie działania, którymi w pierwszej kolejności będą zwiększone wynagrodzenia.

You may also like