Notki

Czy nowoczesne technologie mają ma wpływ na stopę bezrobocia.

Ostatnie kilka miesięcy to poprawiająca się sytuacja na rynkach pracy – jak pokazują statystyki podane przez Ministerstwo Pracy, poziom bezrobocia osiągnął najniższy od prawie trzydziestu lat poziom. W październiku bieżącego roku miało wartość 8,2 procenta, a spadki widoczne były aż w 14 województwach. Sytuacja taka dla pracodawców będzie oznaczała, że mogą pojawić się u nich problemy z zatrudnieniem dobrych pracowników.

Z pewnością sytuacja tego typu występuje w technologicznych branżach, tam już od paru lat pracujący tam ludzie są przyzwyczajeni do tego, że stawianie warunków jest po ich stronie. Lecz bardzo podoba sytuacja zaczyna mieć miejsce w coraz to nowych branżach, także w obszarach, w których całkiem niedawno jeszcze z pracą było bardzo różnie.

Taka sytuacja może być korzystna nie tylko dla osób szukających pracy, lecz i dla całości gospodarki, którą będzie napędzał wzrost wypłat. Dodatkowo coraz większe znaczenie mają dodatkowe benefity, jakimi kusi się pracowników. Zaliczają się do nich na przykład sportowe karty, prywatną opiekę zdrowotną czy pakiet ubezpieczeń dla pracownika i jego rodziny.

Co ciekawe, tendencje w naszym kraju przedstawiają się zupełnie inaczej, niż w innych krajach, gdzie obserwuje się regularny wzrost bezrobocia. Jak pokazują światowe dane już w tym roku ogólna liczba ludzi bez pracy może sięgnąć poziomu blisko 200 milionów. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest gorsza sytuacja gospodarcza.

Pomimo opinii licznych osób, rozwój technologiczny i coraz większa automatyzacja nie wpływają zbyt mocno na wysokość bezrobocia. Takie hasła można usłyszeć już od dziewiętnastego wieku, a w dalszym ciągu pomimo stosowania ogromnej ilości urządzeń i maszyn ludzie nadal są potrzebni. Natomiast rzeczywiście tak jest, że zaawansowane rozwiązania technologiczne mogą spowodować wymieranie niektórych profesji i tworzenie się innych.

Liczba nowych zawodów w ostatnich latach bardzo dynamicznie rośnie, albo korzystają one w bezpośredni sposób z technologii, albo będą zapewniać jej obsługę na odpowiednim poziomie. Dlatego też coraz bardziej zaczyna być widoczna decentralizacja zatrudnienia i powiększenie elastyczności zatrudnionych osób, które chcąc mieć atrakcyjne zajęcie inwestować powinny we własny rozwój i nie bać się zmian.

You may also like