Notki

Przedstawicieli jakich zawodów zaczyna najbardziej brakować na naszym rynku pracy.

<!–more–>Ostatnio właściciele firm mają coraz więcej problemów z zatrudnieniem wykwalifikowanych ludzi do pracy, obecnie jest to około 45 procent wszystkich firm. Jak można dostrzec, taka sytuacja będzie miała miejsce na całym świecie, zaś Polska jest sporo powyżej średniej w tym zestawieniu. Jest to skutkiem kilku powodów i z pewnością z takich okoliczności są zadowoleni sami pracownicy.
Problemy z zatrudnieniem mają obecnie przedsiębiorstwa działające w różnych branżach, sytuacja dotyczy tak naprawdę wykwalifikowanych pracowników fizycznych i kierowców, ale też specjalistów oraz inżynierów. Obecnie można już tak naprawdę powiedzieć o globalnym kryzysie, ponieważ skala tego zjawiska zaczęła osiągać mocno niepokojące rozmiary, w przeciągu ostatnich sześciu lat znacznie się pogłębiając.
Wbrew opiniom i twierdzeniom, stawiającym pośród mocno poszukiwanych zawodów specjalistów od informatyki, to statystyki pokazują co innego. Wprawdzie zatrudnienie porządnej osoby do działu IT bez przerwy rodzi spore problemy, to w praktyce wśród badanych zawodów zajmują oni dopiero ósme miejsce. A najtrudniej już od kilku lat jest zatrudnić doświadczonych pracowników fizycznych.
Grupa ta jest jednak niezwykle szeroka i w jej skład wchodzą liczne zawody. Przede wszystkim są poszukiwani monterzy, mechanicy i elektrycy, dużym wzięciem cieszą się także spawacze, stolarze i osoby umiejące jeździć wózkami widłowymi. W większości z tych branż bardzo ciężko jest z wyszukaniem kompetentnej, zmotywowanej osoby do pracy w swojej firmie.
Kolejną bardzo szukaną i ciężką do znalezienia grupą zawodów są zawodowi kierowcy, przede wszystkim ciężarówek i autobusów, a potem operatorzy maszyn oraz inżynierowie. Miejsca kolejne przypadły w udziale branży usługowej i gastronomicznej – różnego rodzaju restauracje oraz hotele również nie będą miały prosto jeśli zamierzają zatrudnić rzetelne osoby na różne stanowiska.
Biorąc pod uwagę sytuacje niejednokrotnie można zauważyć w sporej ilości branż zwiększającą się rywalizację o dobrego pracownika. Przedsiębiorstwa jakie chcą zatrudnić nowych muszą zaproponować coraz korzystniejsze warunki, więc dotychczasowi pracodawcy również są zmuszeni do podjęcia odpowiednich działań, którymi w pierwszej kolejności są podwyżki pensji.

You may also like