Notki

W jakiej sytuacji przychodzi pora na przekwalifikowanie się.

W pracy większość osób spędza większość życia, niejednokrotnie może to nawet być do kilkunastu w ciągu doby. Z tego też powodu to, jak się tam czujemy odbija się w znacznym stopniu na innych rzeczach, wypoczynku czy relacjach z przyjaciółmi i rodziną. Zbyt duży stres i napięcie mogą bardzo negatywnie wpłynąć także na zdrowie pracownika.
W chwili gdy sytuacja staje się zbyt ciężka, to może najwyższy czas zastanowić się nad zmianami, czasami takie ryzyko trzeba wręcz podjąć. W pierwszej kolejności trzeba wiedzieć, czy źródłem kłopotów jest szef, u jakiego się pracuje, czy jednak co robi się w pracy. W pierwszym przypadku mówi się o toksycznym pracodawcy, i to właśnie u niego nie będą odpowiadać warunki na jakich się jest zatrudnionym, wykonywane obowiązki czy wysokość pensji.
Jeżeli natomiast dana osoba bez względu na warunki, w jakich przychodzi mu pracować nie daje rady cieszyć z tego, czym się ma zajmować, to wówczas będzie się miało do czynienia z toksycznym zawodem. W takiej sytuacji pracownik nie widzi żadnych pozytywów, zaczyna brakować jakichkolwiek chęci do dalszego rozwoju i planowania swojej kariery zawodowej.
Jeśli chodzi o pierwszą sytuację przeważnie wystarczy zmienić pracodawcę, aby sytuacja się unormowała. Przypadek drugi wiąże się najczęściej ze zmianą zawodu, co wcale nie oznacza, że zacząć trzeba będzie wszystko od samego początku, a dotychczasowe umiejętności idą w odstawkę. Bardzo często właśnie wcześniej zdobyte umiejętności bywają bardzo pomocne podczas wykonywania nowego zawodu.
Obawę części pracowników może budzić czas, jaki będzie potrzebny do kompleksowej zmiany zawodu. Tu nie ma ściśle określonych reguł, dużo będzie bowiem zależało od tego, jakie się ma plany na przyszłość. Przy zawodach bardziej specjalistycznych może być nawet niezbędne parę lat aby osiągnąć biegłość, ale w dużej części przypadków wystarczy kilka miesięcy.
Istotnym aspektem będzie również to, kto może służyć pomocą w ustaleniu swojej przyszłości zawodowej, czy zrobić to samemu, czy jednak skorzystać z profesjonalnej pomocy. Można zastanowić się nad rozmową z zawodowym doradcą, często także na terenie urzędów pracy można otrzymać możliwość skorzystania z pomocy.

You may also like