Notki

Kiedy przychodzi czas na przekwalifikowanie się.

Na pracowaniu duża część z nas spędza większość swojego życia, niekiedy jest to nawet do kilkunastu na dzień. Z takich też powodów to, jak się tam czujemy bardzo się odbija na innych rzeczach, wypoczynku czy relacjach z rodziną oraz przyjaciółmi. Ciągłe napięcie i stres wpływają bardzo negatywnie również na stan zdrowia danego pracownika.
W momencie gdy sytuacja staje się zbyt trudna, to może najwyższa pora zastanowić się nad zmianami, czasami wręcz trzeba je zaryzykować. W pierwszej kolejności należy wiedzieć, czy źródłem kłopotów jest szef, u jakiego ma się zatrudnienie, czy jednak co robi się w pracy. W pierwszym przypadku mowa będzie o toksycznym pracodawcy, i to tak naprawdę u niego nie będą odpowiadały warunki na jakich się jest zatrudnionym, wykonywane obowiązki czy wynagrodzenie.
Natomiast jeśli ktoś bez względu na warunki, w jakich będzie pracować nie potrafi się cieszyć z tego, czym się zajmuje, to wówczas do czynienia się ma z toksycznym zawodem. W takim przypadku przestaje się dostrzegać jakiekolwiek pozytywy, brakuje jakiejkolwiek motywacji do dalszego rozwoju i sterowania swoją karierą zawodową.
Jeśli chodzi o pierwszy przypadek niejednokrotnie wystarczy zmiana pracodawcy, żeby sytuacja uległa zmianie. Drugi przypadek przeważnie się wiąże ze zmianą zawodu, co jednak nie oznacza wcale, że zacząć trzeba będzie wszystko od samego początku, a dotychczasowe umiejętności idą w odstawkę. Niejednokrotnie właśnie wcześniej zdobyte umiejętności bardzo się przydają podczas wykonywania nowego zawodu.
Obawy wielu osób może budzić czas, którego będzie się potrzebować do pełnej zmiany dotychczasowego zawodu. Tutaj dokładne reguły nie są określone, dużo zależało bowiem będzie od tego, co się będzie chciało dalej w życiu robić. w bardziej specjalistycznych zawodach niezbędne może być nawet kilka lat aby osiągnąć biegłość, lecz w wielu przypadkach może wystarczyć parę miesięcy.
Istotnym aspektem będzie również to, kto może służyć pomocą podczas ustalania swojej zawodowej przyszłości, czy zająć się tym samemu, czy jednak zwrócić się po fachową pomoc. Można zastanowić się nad spotkaniem z profesjonalnym doradcą, często także w urzędach pracy można uzyskać możliwość zawodowych konsultacji.

You may also like